Konvansiyonel Tip Güvenlik Ağı Sistemi

İnşaat alanlarında iş güvenliğinin sağlanabilmesi için kullanılan güvenlik önlemlerinin en birincisi olarak güvenlik ağları gelmektedir. Kullanıldığı yere göre çeşitli biçimleri olan güvenlik ağları içinde en fazla kullanılanlar da konvansiyonel tipte güvenlik ağlarıdır.

Konvansiyonel Tip Güvenlik Ağı Nerede Kullanılır?

Bu tip ağlar inşaatların dış cephelerde güvenliği sağlamak amacıyla kullanılır. Bunun yanında asansör boşluklarında ve çukur çevrelerinde de kullanılmaktadır. Kullanımda amaç inşaat alanında çalışan personel ya malzemelerin düşmesi sonucunda meydana gelebilecek iş kazalarının üzücü sonuçlarının önüne geçmektir.

Konvansiyonel Tip Ağların Özellikleri Nelerdir?

Bu tip ağlar her şeyden önce hesaplıdır. Kullanılacak yere göre ağın şekli ve ebatı değişeceğinden, kullanılacağı yere göre özel olarak projelendirilir ve üretilir. Bu tip ağların montajı yapılırken kule ya da vince gerek duyulmaz. Montajı, inşaatın tamamlanması sonrasında sökülmesi ve saklanması kolaydır.

Güvenlik Ağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvenlik ağları test edilerek sağlamlığı onaylanmış olmalıdır. İnşaatın neresinde kullanılacaksa oraya uygun olmalıdır. Ağlarda kullanılan ip kalınlıkları ve göz aralıkları belli standartlara uygun olarak üretilmiş olmalıdır. TSE 2016 yılından beri güvenlik ağlarına çeşitli kalite belgeleri vermeye başlamıştır. Dolayısıyla satın  alınan güvenlik ağların bu standart belgelerine sahip olup olmadığına dikkat etmek hayli önem taşır. Piyasada çeşitli malzemelerden üretilmiş düşük kaliteli malzemeler olmakla birlikte bu ağların gerçek bir güvenlik sağlayamayacağı da unutulmalıdır.

Konvansiyonel Tip Güvenlik Ağı Sistemi 1